Zanieczyszczenie plastikiem środowiska

Zanieczyszczenie plastikiem środowiska

Z każdym dniem świat zalewany jest ogromną ilością plastikowych śmieci. Plastik zdominował nasz świat, otacza nas z każdej strony. Można go spotkać zarówno na Mount Evereście jak i w oceanicznych głębiach pod postacią mikroplastiku. Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że plastik jest już częścią łańcuchu pokarmowego. Od najmniejszych organizmów wodnych po przez ptaki i ryby, a kończąc na człowieku.  Na ten moment rezygnacja  z plastiku nie jest możliwa, ale możemy we własnym zakresie spróbować ograniczyć jego zużycie i dostarczanie go do środowiska.

Stosując się do powyższej grafiki jesteśmy w stanie znacznie zredukować ilość plastikowych odpadów dostarczanych przez nas. Dużo sprzedawców na rynku czy w marketach zawija w plastikową torebkę każdy rodzaj owocu czy warzywa. Kończy się na tym, że po przyjściu z zakupów pomidory, jabłka wyjmujemy z popularnych „zrywek”, a te trafiają od razu do kosza przeznaczonego na plastik. Każde zakupy, jeżeli grzecznie nie zwrócimy uwagi sprzedawcy zakończymy z bilansem co najmniej kilku toreb plastikowych, bez których spokojnie można się było obejść. Z braku czasu sporo osób nie gotuje i korzysta z jedzenia pudełkowego. Zwracajmy uwagę nie tylko na to co nam podają, lecz w czym. Nie tylko możemy zaszkodzić środowisku, ale również sobie.

Zanieczyszczenie plastikiem środowiska

Jak bardzo ingerujemy w naszą planetę najlepiej widać na poniższej grafice:

 

Wnioski nasuwają same, dewastujemy swoją planetę jak nigdy w historii, w połączeniu z ogromnym przyrostem naturalnym na całym świecie, naukowcy nie mają złudzeń musimy zacząć działać od „wczoraj”, aby nasze kolejne pokolenia nie musiały żyć w apokaliptycznym świecie rodem z Mad Maxa. Dlatego tak ważne jest unikanie korzystania z plastiku, a jeśli już jesteśmy zmuszeni, koniecznie tego typu odpady wyrzucajmy do miejsc do tego przeznaczonych, odpowiedzialna segregacja i racjonalne działania, nie uratują na pewno w dzień naszej planety, ale małymi krokami wpłyniemy korzystnie na naszą planetę. Ponadto to od nas zależy, uświadamianie naszych rodzin, znajomych, jak pozornie mała zmiana przyzwyczajeń może mieć naprawdę znaczenie.

Rozwijająca się gospodarka, lepszy komfort życia powoduje, że z roku na rok każdy z nas przeciętnie zużywa więcej odpadów. Nasza planeta nie jest z gumy, a w krajach trzeciego świata nie ma mowy o jakiejkolwiek zrównoważonej gospodarki odpadami. W naszych rękach jest kształtowanie świadomości i wychowywanie w taki sposób, aby nasze lokalne środowisko było jak najczystsze.

Ilość trafiających odpadów do oceanu jest przerażająca, mówi się o tym, że masa plastiku w 2050 roku przekroczy masę wszystkich ryb będących w oceanie. Kilka lat temu ruszył projekt usuwania plastiku z oceanu, jednak nie jest on w pełni wydajny, ponieważ niewielkie cząstki nie są wyłapywane w takiej ilości jakby sobie życzyli jego twórcy. Projekt cały czas się rozwija i pochłania miliony dolarów, które zainwestowane w celu zapobiegania przyczynom takiej sytuacji na pewno dały by dużo lepszy efekt, w końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Na dzień dzisiejszy plamy śmieci mają się całkiem dobrze, a ta największa wielkością dorównuje Francji…