Jak wyrzucać śmieci?

Jak wyrzucać śmieci?

Jak wyrzucać śmieci?

Jak wyrzucać śmieci? Pytanie dość trywialne i pewnie każdy z nas może powiedzieć, że wie jak to robić. Jednak w wypadku wyrzucania kolejnych odpadków do odpowiednich pojemników, może komuś przejdzie przez myśl, czy rzeczywiście zrobił to poprawnie.

Objętość

Na objętość śmieci ma wpływ każdy z nas, o ile w śmieciarce wszystko ulega sprasowaniu to w naszych domowych/osiedlowych koszach tak nie jest. To my stoimy na straży mniejszego wypełnienia pojemników na odpadki. Każda plastikowa butelka wypełniona powietrzem, nie zgnieciona puszka aluminiowa czy  wielki karton, stanowią istotny element łańcucha, który powoduje, że miejsca w pojemnikach na odpady jest za mało. Jeżeli tuż po wywozie śmieci kilka niefrasobliwych osób  wyrzuci odpady, nie stosując się do reguł jak największego zmniejszania objętości odpadów mamy problem. Osoby widzące, że w w danym koszu nie ma już miejsca z braku poczucia odpowiedzialności wyrzucą swoje odpady do koszy mniej wypełnionych, zanieczyszczając inne posortowane frakcje. Przez takie zachowanie doprowadzamy do sytuacji, że wszystkie odpady nie trafią do recyklingu. Czasem można zaobserwować zostawianie odpadów pod pojemnikami, które najczęściej zanim przyjedzie śmieciarka zaczynają się wysypywać zanieczyszczając pergolę i uniemożliwiając ich recykling.

Ile miejsca jesteśmy w stanie zaoszczędzić zachowując dobre praktyki? W przypadku puszki aluminiowej to ponad 90 procent. Podobny efekt uzyskamy z kartonami po mleku, soku czy plastikowymi butelkami. Warto poświęcić chwilę czasu na zmniejszenie wielkości odpadów, dzięki temu ograniczymy ilość wizyt służb oczyszczania miasta czy gminy.

Czego nie należy wyrzucać do kosza?

Do koszów ustawionych w okolicach naszych domów nie możemy wyrzucać wszystkich odpadów. Zakazane jest wyrzucanie lekarstw, witamin czy suplentów diety, czy starych termometrów rtęciowych (mimo zakazu wiele osób z nas taki jeszcze posiada). Tego typu odpady powinny trafić do aptek, skąd zostaną przetransportowane do odpowiedniego miejsca utylizacji. Zużyte baterie, żarówki możemy włożyć do specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach, które stoją najczęściej w popularnych marketach. Popsuty sprzęt elektroniczny powinniśmy oddawać do specjalnie wyznaczonych miejsc przez władze miasta czy gminy. W przypadku wątpliwości możecie skorzystać z pomocy naszej wyszukiwarki, która podpowie wam jak wyrzucać śmieci.