Recykling
Recykling
Recykling jest bardzo ważną metodą ochrony środowiska naturalnego. Największy wpływ na jego jakość mają zwykli obywatele. Ja, ty, twój znajomy, twoi najbliżsi. Dzięki odpowiedniej staranności każdego z nas możemy znacznie poprawić skuteczność selektywnej zbiórki odpadów. Pozwoli to na zmniejszenie ilości odpadów oraz ograniczy wykorzystanie surowców naturalnych.
Nie ma sensu straszyć globalnym ociepleniem, odłamywaniem się kolejnych części lodowców, które przez niektórych może zostać odebrane jako eko-terroryzm. Proponuję odwołać się do własnej przyzwoitości. Traktujmy naszą planetę jak duży dom. Nikt z nas nie chciałby przecież tonąć w śmieciach we własnym domu. A przecież dobrze wiemy, że problem składowania odpadów jest dość poważny. Wystarczy sobie uzmysłowić, że statystyczny Polak produkuje rocznie ponda 300 kg odpadów. Te 300 kg wrzucone do jednego worka nadaje się niestety tylko i wyłącznie do wysypania i składowania. 300 kg odpowiednio posortowane sprawia, że odpadów na wysypiska trafi znaczniej mniej. Dodatkowo uzyskują szansę na ponowne wykorzystanie. Zadbajmy by to co trafia do nas z półek sklepowych mogło trafić z powrotem do odpowiednich punktów przetwarzania odpadami. W tej chwili nie patrzmy co robią politycy, wielkie koncerny mówiąc, że problem powinien być załatwiony odgórnie. Kupując produkty musimy wziąć odpowiedzialność za to w co są zapakowane, aby umożliwić ich kolejne wykorzystanie.
Recykling ze względu na materiał
Nasza idea
Dbajmy o odpowiednią segregację śmieci, pozwoli to nam na mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery, zmniejszy zużycie surowców naturalnych, oraz sprawi, że mniej odpadów trafi na wysypiska.
Używajmy jak najwięcej materiałów wielokrotnego użytku tj:
- solidne materiałowe torby na zakupy
- własne szklane lub plastikowe opakowania na materiały sypkie
- niegazowaną wodę w butelce, zamieńmy na wodę z kranu przepuszczoną przez filtr
- zamieńmy plastikowe słomki na kompostowalne lub metalowe, które można myć nawet w zmywarce
Zgłębiaj wiedzę i przekazuj ją dalej. Tylko dzięki oddolnemu uświadamianiu osób wokół nas jesteśmy w stanie zrobić różnicę. Gdyby edukacja była tak skuteczna jak niektóre łańcuszki szczęścia w social media, to w kilka lat odmienilibyśmy złe nawyki większości ludzi na świecie w krajach rozwiniętych.