Recykling – co i w jaki sposób potrafimy przetwarzać?

Recykling – co i w jaki sposób potrafimy przetwarzać?

Dlaczego recykling jest tak istotny?

Każdy z nas doskonale wie, że śmieci należy sortować oddzielając je na 5 frakcji. Jednak co się dzieje jak już rzeczone odpadki trafią do odpowiedniego pojemnika? Sporo osób w  dobie szybkiego rozprzestrzeniania się informacji (nie do końca prawdziwych) kanałami społecznościowymi powstało wiele mitów na temat samego odbioru odpadów przez np. śmieciarki. Z wielu stron słychać głosy, że „po co mam segregować jak wszystko zabiera jedna śmieciarka”. Otóż nic bardziej mylnego gdyż większość śmieciarek jest wyposażonych w oddzielne komory, dzięki którym poszczególne frakcje są od siebie odseparowane. Dzięki temu odpady nie trafiają na wysypisko tylko od odpowiednich zakładów recyklingowych. Liczba ludzi na świecie gwałtownie rośnie a z nią rośnie lawinowo ilość odpadów. Recykling jest bardzo ważny dla przyszłych pokoleń.

Szkło

Najlepszym materiałem,który niemalże w 100 procentach możemy bezproblemowo odzyskać jest szkło butelkowe. Butelki, które oddajemy w sklepach lub wyrzucamy do pojemnika na szkło trafiają z powrotem do użytku. Wystarczy je umyć. Butelki tego typu w obiegu mogą być 20-krotnie (W Polsce średnio jest to 12 razy). Po przejściu całego procesu trafiają  na samym końcu do huty, gdzie ponownie szkło jest przetapiane, aby znów z niego wyprodukować kolejne butelki.

Papier

Również jest bardzo dobrym materiałem, które w bardzo prosty sposób można odzyskać. Papier ponownie jest przerabiany na rolki od papieru toaletowego .

W 2014 roku w Polsce wykorzystano 2139,7 tys. ton makulatury jako surowca wtórnego osiągając 46,5% wskaźnika odzysku tego odpadu, natomiast wskaźnik recyklingu wynosił 45%. W Europie w tym samym roku wskaźnik recyklingu makulatury był na poziomie 71,7%

Plastik/tworzywa sztuczne

Plastik jest materiałem, który w najmniejszym stopniu potrafimy powtórnie wykorzystać. Dlatego przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia naszego świata. Zalega na wysypiskach, zatruwa oceany, powoduje śmierć rozmaitych zwierząt.

Recykling
Ilość wytworzonych odpadów z tworzywach sztucznych od 1950 do 2015 roku oraz prognozy do 2050 roku. Źródło Geyer i in.

Z wykresu powyżej jasno wynika, że ówczesny świat nie radzi sobie zupełnie z nadmierną produkcją plastiku. Dodatkowym czynnikiem jest wysoka emisja dwutlenku węgla podczas wytwarzania, który przyczynia się do ocieplania klimatu.Szacuje się, że jeżeli obecny trend się utrzyma w oceanach będzie więcej masy plastiku niż organizmów w nich żyjących już w 2050 roku. Znalezienie odpowiedniej technologii przetwarzania tych odpadów pozwoliłoby na recykling największego problemu współczesnego świata.