Sortowanie odpadów

Sortowanie odpadów

Sortowanie odpadów

Rozwój przemysłu, konsumpcjonizm, wszech otaczające marnotrawstwo zaprowadziło nas (albo już ją przekroczyliśmy) do granicy, z której ciężko będzie nam powrócić. Bezmyślność i zaniedbanie spowodowało ogromne zanieczyszczenie oceanów. Problem jest na tyle istotny, że pojawia się w licznych opracowaniach jako Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Szacowana masa plastikowej zawiesiny wynosi prawie 130 ton i pokrywa obszar większy niż 1,5 mln km kwadratowych. W 99,9 % składa się z tworzyw sztucznych, które po przez działania słońca zamieniają się w trudny do usuwania plastikowy pył. Drobinki te są pochłaniane przez organizmy morskie, plastik staje się składnikiem ich diety. Te bardzo nieprzyjemne konsekwencje doprowadziły, że coraz więcej państw zdecydowało się na coraz bardziej restrykcyjną politykę jeżeli chodzi o sortowanie odpadów.

W Polsce od niedawna znacznie wzrosły koszty wywozu śmieci oraz sortowanie odpadów stało się obowiązkiem każdego z nas (w wypadku innego postępowania będzie trzeba płacić jeszcze więcej). Polak jak to Polak najczęściej jak jest mu coś narzucone bądź zabronione to będzie kombinował jak to obejść. Jednak w tej materii każdy z nas powinien zrobić wewnętrzny rachunek sumienia – jak na tej planecie będą żyć nasze wnuki i dalsze pokolenia. Co im zostawimy w spadku i jakie to będzie miało katastrofalne skutki. Przez sam plastik w oceanach giną miliony zwierząt, wysypiska śmieci zatruwają miejscowo lokalne ekosystemy itd. Samo sortowanie odpadów oczywiście nie jest panaceum na te problemy i one nie znikną od razu nawet jeżeli każdy człowiek na Ziemi zarządzał odpadami w odpowiedni sposób (niestety nie jesteśmy na ten moment zdolni przetwarzać wszystkich śmieci w 100 procentach). Jednak dzięki naszej pracy u podstaw, możemy zmienić nawyki przyszłych pokoleń, tak aby ograniczać produkcję odpadów, lepiej nimi gospodarować. Dzięki odpowiedniej segregacji nie tylko mniej śmieci zalega na wysypiskach, lecz dzięki powtórnym przetwarzaniu materiałów (dobrym przykładem są butelki szklane) zużywamy znacznie mniej energii. Dzięki temu fabryki emitują mniej gazów cieplarnianych do atmosfery.

W Polsce z początkiem roku sortowanie odpadów podzielonych jest na 5 frakcji:

  • Papier
  • Szkło
  • Metale / tworzywa sztuczne
  • Bio
  • Odpady zmieszane (bez możliwości recyklingu)

Bardzo duża liczba osób zmaga się z problemem, który odpad umieścić w odpowiednim pojemniku. Z pomocą przyjdzie wyszukiwarka, którą umieściliśmy na naszej stronie.