Upcyklingowe inspiracje – przeTWÓRZ otoczenie

Upcyklingowe inspiracje – przeTWÓRZ otoczenie

Upcyklingowe inspiracje

Wiemy jaka idea przyświeca upcyklingowi, ale czasem brakuje nam inspiracji, aby praktycznie wykorzystać ją w najbliższym otoczeniu. W tym artykule zbierzemy garść propozycji, którą wydobędziemy z czeluści internetu. Skupimy się głównie na odpadach, które są najbardziej problematyczne dla środowiska naturalnego, czyli na plastiku. Mamy nadzieję, że upcyklingowe inspiracje zmotywują was do wykorzystania plastiku w waszym otoczeniu.

Plastikowe butelki

Największa zmora ówczesnej ekologii to plastikowe butelki. Liczba sprzedawanych napojów, wód mineralnych, czy środków czystości jest niewyobrażalna. Niestety recykling tego typu tworzyw jest mało popularny, gdyż obecna technologia odzyskiwania tychże materiałów jest dużo droższa niż stworzenie produktu od podstaw. Siłą rzeczy mnóstwo tego typu odpadów ląduje na wysypiskach. Przy odrobinie fantazji można na własny użytek stworzyć coś co może nam służyć długie lata, a będzie wymagało niewielkich nakładów finansowych (no chyba, że nie mamy noża czy nożyczek w domu) lub zrobimy to całkowicie za darmo.

upcyklingowe inspiracje
Żródło: popularwoodworking.com Jeff Briere

Na powyższym zdjęciu bardzo praktyczne zastosowanie plastikowych butelek w formie organizerów. Wystarczy wywiercić otwór w korku, włożyć w niego śrubę oczkową, którą zabezpieczymy dwoma nakrętkami (jedna na górze korka, druga pod nim). Na koniec wycinamy okrągły otwór w butelce i organizer czeka na wypełnienie zawartością i zawieszenie.

Z dużych mlecznych butelek można stworzyć ciekawą dekoracyjną lampę. Wystarczy kawałek starej firanki, złącze do wkręcenia żarówki i kawałek przewodu elektrycznego. Oczywiście proponujemy użycie ledowych żarówek w celu zaoszczędzenia energii.

Źródło: https://www.fabartdiy.com/

Jeżeli lubisz kwiaty mamy propozycję do wykonania z butelek plastikowych doniczek (najlepiej sprawdzą się te dwulitrowe). Wystarczy że zrobimy 2 otwory tuż przy szyjce butelki, przez które przeprowadzimy kawałek sznurka, aby można było doniczkę zawiesić. Kolejny otwór wykonujemy u podstawy butelki, aby nadmiar wody mógł być odprowadzany. W butelce wycinamy kształt wg poniższego rysunku, gdzie niższa krawędź powinna być w odległości około 14 cm od dna butelki.

upcyklingowe inspiracje
Źródło: Diy.craft Pinterest

Zepsuła się miotła, żaden problem zrób ją sam wykorzystując do tego dwie plastikowe butelki. Jak to zrobić dowiesz oglądając się poniższy filmik, napisy są w języku angielskim, lecz czynności są na tyle proste, że na pewno każdy z was sobie z tym poradzi.